Інформація про проект

Упродовж кількох років Український центр вивчення історії Голокосту спрямовує зусилля на вивчення та викладання історії різних груп жертв национал-соціалістичного режиму та порівняння їх доль в роки Другої світової війни і в повоєнний час. Проти ромів (циган) Третій райх також проводив політику переслідувань та «викоренення» з суспільства, яка довгий час залишалася невивченою й витісненою на узбіччя академічних досліджень та суспільної пам’яті. Особливо це стосується трагічного становища ромських громад на теренах окупованого у 1941-1944 рр. СРСР, зокрема України.

З осені 2013 р. Український центр вивчення історії Голокосту за підтримки німецького фонду «Пам’ять, відповідальність та майбутнє» розпочав новий трирічний дослідницький та освітній проект «Геноцид ромів (циган) в добу окупації України (1941-1944): дослідження, викладання, увічнення пам’яті». Науково-дослідна мета проекту – сприяти пошуку та уведенню у науковий обіг документальних джерел, фіксації усноісторичних свідчень з проблематики долі ромів на теренах окупованої під час Другої світової війни України, стимулювати дослідження цього напряму вітчизняними істориками. Освітньо-педагогічна складова проекту передбачає співпрацю науковців з викладачами навчальних закладів, залучення учнів до пошукової роботи, запис спогадів очевидців геноциду ромів, уточнення місць масової загибелі ромів під час Другої світової війни та їхнього сучасного стану, розробку вчителями методичних матеріалів для викладання даної теми та підготовку учнями шкільних дослідних робіт для представлення на щорічному конкурсі «Історія і уроки Голокосту».

Український центр вивчення історії Голокосту відкриває новий розділ вебсайту з метою активізувати спілкування усіх, хто долучиться до вивчення цієї проблематики, та створити онлайн-ресурс, який допоможе знайти і використати під час роботи довідкові матеріали або сучасну літературу за темою. На цій сторінці відвідувачам буде запропоновано відомості про новини проекту; бібліографію та повнотекстові публікації вітчизняних та  зарубіжних науковців з питань ромської історії та геноциду ромів; методичні розробки стосовно проведення пошукової робити, шляхів пошуку очевидців та правил фіксації усноісторичних свідчень, допоміжні матеріали для підготовки та написання шкільних дослідних робіт; а також форум з обміну думками про стан та подальший розвиток проекту. Запрошуємо усіх брати участь у наповненні цього розділу нашого вебсайту. Матеріали, запити та пропозиції прохання надсилати координатору проекту за адресою holocaust_studies[at]ukr.net

 

Михайло Тяглий
координатор проекту
Український центр вивчення історії Голокосту