2 серпня - День пам'яті жертв геноциду ромів

«Дік і на бістер» / «Дивись і пам’ятай»

 

Вже не перший рік Міжнародна ромська молодіжна мережа “Терніпе” (www.ternype.eu) з центром у Берліні щорічно проводить церемонію вшанування пам’яті ромів у нацистському таборі смерті Аушвіц-Біркенау. Саме 2 серпня 1944 р. в Біркенау нацистами був зліквідований так званий “Zigeunerlager” («циганський табір»), а його останніх в’язнів – близько 3 тисячі чоловіків, жінок та дітей – було вбито в газовій камері та спалено у крематорії цієї «фабрики смерті».

Щорічна акція з вшанування пам’яті ромських жертв має на меті підвищити рівень обізнаності молоді про нацистський геноцид ромів, посилити солідарність між ромами та неромами для кращого усвідомлення таких явищ, як ксенофобія й нетерпимість, і засобів протистояння їм. Учасники – ромські активісти та представники інших національностей із різних європейських країн – мають змогу відвідати наукові лекції та семінари з різних аспектів ромської історії та культури, особисто поспілкуватися з відомими науковцями, правозахисниками, політиками та громадськими діячами, а також дізнатися більше про трагічні сторінки нацистської антиромської політики й особисто вшанувати пам’ять ромів, які загинули в газовій камері табору “Аушвіц-Біркенау”, а також в інших частинах Європи.

Рік від року кількість учасників міжнародного заходу з вшанування жертв геноциду дедалі зростає. Цього літа молодь з України, як роми, так і активісти неромського походження, вперше мали змогу долучитися до кількаденного марафону подій в Кракові-Аушвіці, загальна кількість учасників якого наближалася до 1000 осіб з майже 20 країн Європи та інших частин світу. Участь української делегації цього року стала можливою завдяки підтримки Ромської програмної ініціативи Міжнародного фонду “Відродження”.

Кульмінацією низки цих подій була власне урочиста церемонія вшанування пам’яті жертв геноциду ромів, яка відбулася 2 серпня 2014 року біля пам’ятнику на місці залишків «циганського бараку» у таборі Біркенау, та у якій, поряд з представниками польської та німецької ромських громад, взяли участь численні високопосадові урядів багатьох країн та європейських структур (див. програму церемонії вшанування пам’яті жертв 2 серпня). Поряд з цим, події кількаденного формату було побудовано таким чином, аби надати учасникам можливість отримати якомога більше знань про життя та загибель ромів різних країн Європи – шляхом участі у різноманітних освітніх, формальних и неформальних – заходах, що відбувалися у Краківському педагогічному університеті. Учасники мали можливість обирати з-поміж різних лекцій, курсів, зустрічей та обговорень різних аспектів ромської історії та культури, а також різноманітних сторінок історії нацистського панування та питань про проблематику, пов’язану з ксенофобією, нетерпимістю, расизмом – тобто, тими явищами, які залишаються актуальними і у сьогоденні. Програма заходу 31 липня-1 серпня складалася з науково-освітньої конференції (див. програму конференції), яку теж були вільні обрати для відвідання учасники, а також низки курсів, розрахованих саме на молодих відвідувачів зустрічі відповідно до їхніх видів діяльності та професійних інтересів. Кожна з ромських або неромських організацій, які брали участь у заході, скористувалися нагодою представити свою діяльність під час Соціального форуму, або Майданчику молодіжних ініціатив, на яких жваво обговорювалися проблеми, пов’язані з сучасним становищем ромів у різних країнах або подекуди дискримінаційні заходи щодо ромів з боку влади та навколишнього суспільства та засоби протистояння їм (див. програму молодіжної діяльності). На додаток до інтенсивної активності протягом дня, усі бажаючі мали змогу кожного вечора відвідати різноманітні заходи з ромської культури – концерти, виставки або презентації – що одночасно відбувалися в різних місцях Кракова та навіть у Блоня парку неподалік від величезного гостинного гуртожитку Педагогічного університету, у якому розташувалися відвідувачі церемонії вшанування пам’яті (див. програму культурних подій).

Українська група разом з координатором подорожі, науковим співробітником Українського центру вивчення історії Голокосту Михайлом Тяглим складалася з дев’яти учасників. Ознайомитися з тим, які викликала думки та справила враження ця подорож на небайдужих молодих громадян України – як ромів, так і представників інших національностей, пропонуємо читачам «із перших рук» – з власних відгуків учасників церемонії.

 

Фотогалерея (фото В. Попенко, В. Новосельський, М. Тяглий)


Отже, щорічний захід 2014 року в Кракові-Аушвіці з вшанування пам’яті ромів, які загинули від націонал-соціалістичної політики переслідувань та вбивств у 1933-1945 роках, є важливим кроком на шляху як подолання несправедливої історичної амнезії, що сформувалася в світі у повоєнні роки стосовно цієї трагічної події, так і спроб створення ефективних засобів запобігання утискам, переслідуванням та вбивствам ромів – та будь-якої іншої групи – у майбутньому, подолання етнічної нетерпимості та расової ворожнечі. На теренах України нацистськими та румунськими окупантами у 1941-1944 роках було вбито, за далеко неповними оцінками, близько 20 тисяч ромів. Як зазначалося на початку цього тексту, День пам’яті жертв геноциду ромів має офіційно відзначатися і в Україні. Але чи багато відомо заходів, які б проводилися органами центральної або місцевої влади в столиці та регіонах країни у цій день? Очевидно, що це – ще одне важливе завдання для українського громадянського суспільства – докладати зусиль, аби пам’ять про геноцид українських ромів, які століттями були і залишаються невід’ємною частиною історичного минулого та сьогодення України, була належним чином збереженою.

Докладніше про щорічну ініціативу вшанування пам’яті жертв геноциду ромів в Кракові-Аушвіці див. www.2august.eu