Документальні та художні стрічки з проблематики нацистської та румунської антиромської політики у Третьому райху і на теренах окупованої України та СРСР у 1941–1944 рр.

Довгоочікувана прем'єра: фільм «Пам'ятати» відтепер у відкритому доступі (відео, фото) 

переглянути

Команда українських кінематографістів SightFilm Production презентувала повну версію короткометражного фільму «Пам’ятати» на тему геноциду ромів у часи Другої світової війни.

Тизер короткого метра творча група проекту презентувала у січні 2017 року, до Міжнародного дня пам'яті жертв Голокосту. І ось – довгоочікувана прем’єра.

Про подію розповів автор ідеї, сценарист, продюсер проекту, студент, актор Київського театрального університету ім. Карпенка-Карого, молодий ромський активіст Петро Русаненко.

«Фільм, який підкорив європейські майданчики у Німеччині, Угорщині та Молдові, тепер може бути доступним для перегляду в Україні. Історія ромів загадкова, цікава, і на жаль, не всім доступна, але є події, які змусили ромів шукати відгуку у представників інших національностях», - написав Петро у своєму пості.

У стрічці тривалістю до 30 хвилин йдеться про дівчину-ромку Лялю, яка у 1942 році намагалася врятуватися від нацистського концтабору і смерті. Їй вдалося втекти, і вона шукає порятунок у найближчому селі Васильків, де їй погоджується допомогти за ліки та золото проста українська дівчина Марія.

Над фільмом працювала інтернаціональна команда: режисер Ігор Качур, професійні акторки, зокрема Серіне Сіаносян (ромка Ляля) та Анастасія Пустовіт (українка Марія), режисер монтажу Артем Шемет, оператор Ілля Максименко та інші. 

Створення цього фільму стало можливим за підтримки Міжнародного фонду «Відродження». Задля втілення ідеї короткометражки команда написала проект і отримала грант Ромської програмної ініціативи – саме ці кошти дозволили відзняти матеріал.

 


Народ незліченний / A People Uncounted. Документальний. Канада, 2011. Мова – англійська. Режисер Арон Єгер. Тривалість 99 хв.

Фільм «Народ незліченний» оповідає справжню історію ромів, котрих зазвичай звуть циганами; народу, котрий у народній культурі водночас романтизують і паплюжать, котрий витримав багато століть нетерпимості та переслідувань - близько 500 тисяч було вбито під час Голокосту. Фільм простежує колоритні, але часто-густо важкі долі ромів і те, яким чином трагедії з минулого творять їхнє сьогодення. Стрічка знімалася у 11 країнах; у ній задіяні десятки циганів: ті, хто пережив Голокост, історики, активісти та музиканти. Багатими переплетіннями ромської поезії, музики та щирих оповідей з перших вуст фільм викликає до життя історію цього народу. В той час, коли у Європі палає етнічна нетерпимість, Народ незліченний проливає світло на унікальну культури, а ромська казка стає знаковою в контексті світової історії расизму та геноцидів.

 

Вебсайт фільму: http://www.apeopleuncounted.com/

 


Вони – тяжкі спогади (Голокост ромів) / To jsou těžké vzpomínky (Holocaust Romů). Документальний. Чехія, 2002. Мова – чеська з англійським перекладом. Режисер Моніка Рихлікова. Тривалість 83 хв.

З анотації до фільму:

Протягом багатьох років питання про геноцид ромів не приділялося жодної уваги в нашій країні і за кордоном. Стрічка не ставить своєю метою тільки повідомити про історичні події. Широка громадськість і досі має забобони стосовно циган, які, по суті, тільки трохи відрізняються від тих, які використовували нацисти під час вигнання циган із суспільства. Цей документальний фільм на основі історичних документів і свідчень людей, які пережили ці події, має запропонувати подумати не тільки про минуле, а й про сьогодення, про те, наскільки суспільство винесло уроки з минулого і якою мірою воно в змозі забезпечити ефективні механізми для запобігання подібних геноцидів в майбутньому.

 

Докладніше про фільм чеською: http://www2.holocaust.cz/cz/resources/films/tezke_vzpominky

 


Історія ромів / Historia Romani. Документальний. Угорщина, 2005. Мова – угорська з англійським перекладом. Режисер Габор Петер. Тривалість 136 хв.

Серія епізодів (кожен тривалістю 20-25 хв.) пропонує огляд історії ромів починаючі від ранніх часів у Азії до наших днів. Оповідь про це побудована у різних вимірах. Головну увагу оповідачами приділено ґрунтовним історичним нарисам, соціальній історії та культурній антропології. Задля ілюстрування цього тексту у оповідь вмонтовані уривки інших документальних або художніх стрічок, фольклорних або мистецьких творів. Окрему увагу у п’ятій серії приділено ромській історії у 1 пол. ХХ століття, включаючи політику щодо ромів у Радянському Союзі, нацистській Німеччині, появу соціал-дарвіністського світогляду, расової теорії та реалізацію геноцидних намірів щодо ромів у Європі часів нацистського панування, з наголосом на геноцид ромів в Угорщині.   

 

 

 


Спогади ромів – забутий геноцид / Mémoires tsiganes, l’autre génocide. Документальний. Франція,  2011. Мова – французька з англійськими субтитрами. Режисер Жюльєтта Джордан, Ідіт Блок. Тривалість 76 хв.

Стрічка розповідає про незвичайні історії шести дітей сінті і ромів у 1940-х роках. Коли суспільство обговорює трагічні події Другої світової війни, про переслідування сінті та ромів досі майже не згадують. І для всього світу, і для самих сінті і ромів минуло багато часу, коли їхня трагічна доля часів Другої світової війни нарешті була визнана. Донині в Європі існують багато стереотипів стосовно етнічних меншин, яких називають циганами або мандрівниками.

 

 

Постер DVD-релізу: http://www.depechestsiganes.fr/wp-content/uploads/2012/09/MEMOIRES-TSIGANES.pdf

 

 


Порраймос: Цигани Європи під час Голокосту / Porraimos: Europe's Gypsies in the Holocaust. Документальний. США, 2002. Мова – англійська. Режисер Алєксандра Айлз. Тривалість 57 хв.

Стрічка розповідає про те, як у Європі протягом поч. ХХ століття розвивалася євгеніка та расова теорія, через що євреї та роми були позбавлені прав на життя. Роми, завдяки темному кольору шкіри та кочовому способу життя були нацистами приречені на сегрегацію, стерилізацію, депортації до концентраційних таборів та врешті-решт убивство.   

 

 

 


Захована скорбота / Hidden Sorrows. Документальний. Румунія/США, 2005. Мова – англійська. Режисер Мішель Келзо. Тривалість 65 хв.

Стрічка розповідає про румунських ромів, які були злочинно депортовані урядом Антонеску до Трансністрії (території між Дністром та Південним Бугом) під час Другої світової війни, де багато з них загинули. Після падіння комунізму тим ромам, хто залишився у живих, було вирішено надати компенсацію за те, що вони пережили, але процес збору та надання доказів для багатьох нині старих людей, переважна більшість яких неписьменні перебувають у стані глибокої бідності та зазнають дискримінацію, виявився занадто складним та недосяжним.

Переглянути фільм: https://www.youtube.com/watch?v=qQNhSQemCzo 

Трейлер фільму: https://www.youtube.com/watch?v=lNh8HG2gHWs