Анонси та оголошення

 

Відкриття та експонування виставки «Зневажений геноцид» у м. Полтава (2-16 грудня 2019 р.)

2 грудня о 16.00 у Полтавському  краєзнавчому музеї імені Василя Кричевського відбудеться відкриття виставки, що стала результатом міжнародного проекту «Зневажений геноцид». Доля ромів у зоні німецької окупації України під час Другої світової війни. Організаторами є Спілка «Освітня ініціатива з роботи заради миру» (Берлін) та Український центр вивчення історії Голокосту (Київ). Проект покликаний донести до якомога ширшої української та європейської аудиторії історію геноциду ромів України за часів нацизму. Висвітлюється також дискримінація ромського населення та боротьба з нею сьогодні – як в Україні, так і в Німеччині.

Виставка складається з 20 стендів, містить архівні документи та сімейні світлини, презентує як особисті історії тих, кому пощастило пережити геноцид, так і загальноісторичні відомості про це явище. Вона відповідає на запитання: Якими були підґрунтя, перебіг та наслідки геноциду ромів? Про що мовою розпоряджень та статистики свідчать офіційні архівні документи? Що розповідають літні роми, яким пощастило вижити, і неромські свідки про пережите та побачене? Якими були шляхи виживання жертв? Як ставилося місцеве неромське населення до переслідуваних? Що відомо про масштаби втрат? Чи зберігається пам’ять про геноцид жертвами, які пережили переслідування, та навколишнім суспільством і державою? Чи засвоєні сьогодні уроки геноциду? Окрім виставки, створено серію відеороликів. Матеріали представлені в Інтернеті (див. www.romagenocide.com.ua). Німецькомовну версію виставки незабаром буде відкрито у Берліні. 

Після успішного показу в Національному музеї історії України у Другій світовій війні (Київ) та краєзнавчих музеях Волинської і Черкаської областей, з 2 грудня впродовж двох тижнів виставка експонуватиметься у Полтавському краєзнавчому музеї. У рамках заходу 2 грудня – методичний семінар з 10.00 до 16.00 для вчителів історії (який має на меті забезпечити викладачів історичними відомостями та методичними інструментами для роботи з виставкою з учнями), та відкриття виставки о 16.00 за участю виконавців проекту, представників ромської громади та ромських НУО, науковців, представників органів державної влади та громадських організацій, ЗМІ.

Виставка працюватиме 2–16 грудня 2019 р. Розклад роботи: відповідно до розкладу роботи музею. Вхід на виставку вільний.

Запрошуємо на відкриття та відвідання виставки!

 


 

Відкриття та експонування виставки «Зневажений геноцид» у м. Черкаси (8-22 листопада 2019 р.)

8 листопада о 16.00 у Черкаському обласному краєзнавчому музеї відбудеться відкриття виставки, що стала результатом міжнародного проекту «Зневажений геноцид». Доля ромів у зоні німецької окупації України під час Другої світової війни.

Після успішного показу в Національному музеї історії України у Другій світовій війні (Київ) та Волинському обласному краєзнавчому музеї (Луцьк), з 8-го листопада впродовж двох тижнів виставка експонуватиметься у Черкаському обласному краєзнавчому музеї. У рамках заходу 8-го листопада – методичний семінар з 10.00 до 16.00 для вчителів історії (який має на меті забезпечити викладачів історичними відомостями та методичними інструментами для роботи з виставкою з учнями), та відкриття виставки о 16.00 за участю виконавців проекту, представників ромської громади (передусім тих, хто пережив переслідування) та ромських НУО, науковців, представників органів державної влади та громадських організацій, ЗМІ.

Виставка працюватиме 8–22 листопада 2019 р. Розклад роботи: з 9.00 до 17.00, без вихідних. Вхід на виставку вільний.

Запрошуємо на відкриття та відвідання виставки!

 


 

Відкриття та експонування виставки «Зневажений геноцид» у Києві (30 вересня – 14 жовтня 2019 р.)

 

 30 вересня о 16.00 у Національному музеї історії України у Другій світовій війні (Київ) о 16.00 відбудеться відкриття виставки, що стала результатом міжнародного проекту «Зневажений геноцид». Доля ромів у зоні німецької окупації України під час Другої світової війни. 

Проект «Зневажений геноцид» виконувався у три етапи.

На першому, що відбувся навесні 2018 р., група дослідників вивчала становище ромів у роки Другої світової війни в Україні. За допомогою місцевих ромських організації у понад десяти областях країни вони записували відеосвідчення очевидців подій. Шукали старожилів-ромів та українців – свідків масових розстрілів, встановлювали зв’язки з місцевими активістами, які знайомі з цією темою. Було записано понад 50 історій.

Другий етап тривав з 31 серпня по 9 вересня 2018 р. З Німеччини, Сербії, Угорщини та України запросили молодих активістів. Серед них – історики, журналісти, громадські діячі. Вони з освітніми цілями відвідували місця пам’яті геноциду та спілкувалися з ромами, яким пощастило вижити, та членами їхніх родин, а також з неромськими активістами, які разом з ромами докладають зусиль для увічнення пам’яті жертв.

На третьому етапі відбулося створення пересувної виставки. З 30-го вересня впродовж двох тижнів виставка експонуватиметься у Національному музеї історії України у Другій світовій війні. У рамках заходу – методичний семінар для вчителів історії (який має на меті забезпечити викладачів історичними відомостями та методичними інструментами для роботи з виставкою з учнями), та відкриття виставки за участю німецьких та українських виконавців проекту, представників ромської громади (зокрема родин тих, хто пережив переслідування), науковців, представників органів державної влади та громадських організацій.

Виставка працює 30 вересня – 14 жовтня у Національному музеї історії України у Другій світовій війні.

Розклад роботи: з 10.00 до 18.00.

Запрошуємо на відкриття та відвідання виставки!

 


Відкриття та експонування виставки «Зневажений геноцид» (Луцьк, 13-27 вересня 2019 р.)

 

 13 вересня о 16.00 у Волинському краєзнавчому музеї (м. Луцьк, вул. Шопена, 20) відбудеться відкриття виставки, що стала результатом міжнародного проекту «Зневажений геноцид». Доля ромів у зоні німецької окупації України під час Другої світової війни. 

З 13-го вересня впродовж двох тижнів виставка експонуватиметься у Волинському краєзнавчому музеї. У рамках заходу – методичний семінар для вчителів історії (який має на меті забезпечити викладачів історичними відомостями та методичними інструментами для роботи з виставкою з учнями), та відкриття виставки «Зневажений геноцид» за участю представників ромської громади, волинських дослідників, представників місцевої влади та громадських організацій Волині.

Виставка працює 13–27 вересня у Волинському краєзнавчому музеї.

Розклад роботи: з 10.00 до 18.00. Вихідний день – понеділок. Вхід на виставку безкоштовний.

Запрошуємо на відкриття та відвідання виставки!

 


 

Проект «Захистимо память». Відкриття меморіалів ромам і євреям, загиблим під час німецької окупації 1941-1944 рр.  18–20 червня 2019 р.

У рамках проекту «Захистимо пам'ять» на трьох місцях вбивства ромів у Житомирській області – в Іванополі, Калинівці та Дівошині – були встановлені меморіали та інформаційні стели в пам'ять ромів, убитих під час німецької окупації. Ці три місця вшанування пам‘яті жертв будуть відкриті 18 і 19 червня 2019 року за участі місцевих громад, державних та районних адміністрацій, представників ромських громад та іноземних гостей. Перший меморіал буде відкрито 18 червня в Іванополі після прес-конференції в Київському академічному музично-драматичному циганському театрі «Романс». 19 червня будуть відкриті меморіали в Калинівці та Дівошині. 20 червня за присутності нащадків тих, хто пережив Голокост, відбудеться відкриття інформаційних стел в Колодянці та Любарі – місцях масових убивств євреїв. (Також у період з 13 по 21 вересня в дев'яти інших місцях проекту буде відкрито одинадцять місць пам'яті Голокосту).

Запрошуємо журналістів українських ЗМІ взяти участь у прес-конференції та церемоніях урочистого відкриття пам’ятників 18-20 червня. Проект забезпечує витрати за проїзд та проживання п'яти журналістів в межах Україні. Попередня реєстрація ЗМІ відкрита до понеділка, 10 червня за електронними адресами  holocaust_studies@ukr.net  та  amala@ukr.net Детальна програма поїздки та прес-конференції стане доступною після реєстрації або за запитом. Докладна інформація про проект доступна за посиланням www.erinnerungbewahren.de/uk/

 


Український центр вивчення історії Голокосту та «Освітня ініціатива з роботи заради миру» проводять набір у освітню подорож міжнародного проекту "Зневажений геноцид". Дедлайн – 31 липня 2018 року.

Центральною складовою проекту є спільна поїздка по Україні, в якій візьмуть 10 учасників – по п‘ять з Німеччини та України. Передбачається пропорційна кількість ромів та неромів з обох країн. Освітня подорож триватиме 31 серпня – 9 вересня 2018 року. Учасники проекту братимуть інтерв’ю у свідків подій, відвідають місця масової загибелі ромів та зустрінуться з місцевими громадськими активістами. Участь у подорожі безкоштовна. Організатори покривають витрати на проїзд до початкового пункту поїздки, організовують транспорт для поїздки по запланованих місцях та проживання. Окрім того, виділяються кошти на харчування та забезпечуємо перекладачів. Заявки можна надсилати у довільній формі до 31 липня 2018 року. Докладніше

 

 

 


Пам'яті Ніколая Бессонова (1962-2017). 

25 листопада 2017 р. у віці 55 років раптово пішов з життя Ніколай Бессонов – художник, публіцист, дослідник історії та культури ромів. Висловлюємо глибокі співчуття його рідним, близьким, друзям... (читати повністю)

 

 

 

 

 


До роковин трагедії Бабиного Яру (1941–2017)

- Громадська організація «Освіта заради співпраці» («Bildungswerk für Friedensarbeit», Берлін,  Німеччина)
- Національно-культурне об’єднання «Амала» (Київ, Україна)
- Академічний музично-драматичний циганський театр «Романс» (Київ, Україна)
- Український центр вивчення історії Голокосту (Київ, Україна)
оголошують про відкриття та проведення виставки «Геноцид проти ромів – пам’ятай, аби протистояти»
Місце відкриття: Академічний музично-драматичний циганський театр «Романс», проспект Перемоги, 38, Київ.
Дата та час відкриття: 28 вересня 2017 р., 17.00.
Флаєр
Докладніше


Прес-реліз

«Будемо жити, ромале!»  

Вечір  пам’яті  2 серпня 2017 р., Бабин Яр, меморіал «Ромський віз», 18.30

До Міжнародного дня пам’яті жертв Голокосту ромів

Організатори: Циганський академічний музично-драматичний театр «Романс», Міжнародний фонд «Відродження», Національно-культурне об’єднання «Амала»

За участю лідерів  громадських об’єднань, представників ромських осередків, артистів театру, кіно і телебачення.

Головний режисер заходу - Народний артист України Ігор Крикунов.

Скорботний день – Калі траш (чорний жах)  роми всього світу відзначають 2 серпня. Ця дата – данина пам’яті тим, хто загинув від геноциду в роки Другої світової війни. Саме в  ту «циганську ніч»  з  2 на 3 серпня в газових камерах  табору смерті Аушвіц - Біркенау було живцем спалено близько 3 000 ромів, в тому числі дітей і старих. Вважається, що під час націонал-соціалізму загинуло від  300 тис. до 500 тис. ромів.                           

У 2016 році після довгих перепитій нарешті відновлено історичну справедливість і  встановлено пам’ятник ромам – жертвам трагедії в Бабиному Яру, який можна вважати «точкою відліку» масових розстрілів ромів  на території України. В перші дні, коли нацисти зайшли в Київ, три ромські табори, що проживали на Куренівці, пішли до Яру назавжди…Тож якщо Голокост – універсальна людська трагедія, то Бабин Яр – символ Голокосту в Україні.

НЕ БУДЕМО  БАЙДУЖИМИ! ПРИЙДЕМО  ДО БАБИНОГО  ЯРУ  І ЗАПАЛИМО  СВІЧКИ   ПАМ’ЯТІ  В  ІМ’Я  ТИХ, ХТО ЗАЛИШИВ СВОЇ ДУШІ І ПІСНІ  ТУТ НАЗАВЖДИ

Завантажити постер

 

 

Шановні  друзі!  Оголошується  набір молоді до делегації з України

для відвідання щорічної церемонії увічнення пам’яті жертв геноциду ромів (Польща, Краків-Аушвіц, 1-5 серпня 2017 р.)

 

Докладніше

 

 


Побачило світ видання: Геноцид ромів України в період Другої світової війни: вивчення, викладання, комеморація. Матеріали науково-практичної конференції, Київ, 4 жовтня 2016 р. – К.: Укр. центр вивч. історії Голокосту, 2016. – 230 с.

Конференцію було проведено у Києві 4 жовтня 2016 р. спільними зусиллями Українського центру вивчення історії Голокосту, Українського інституту національної пам’яті, Національного музею історії України у Другій світовій війні, Інституту української археографії та джерелознавства ім. М. C. Грушевського НАН України за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» та німецького фонду «Пам’ять. Відповідальність. Майбутнє» (EVZ)

 

Докладніше

Завантажити

 

 

 


У рамках вшанування в Україні 75-тих роковин трагедії Бабиного Яру Український центр вивчення історії Голокосту, Український інститут національної пам’яті, Національний музей історії України у Другій світовій війні та Інститут української археографії та джерелознавства ім. М.C. Грушевського НАН України в партнерстві з Міжнародним фондом «Відродження» та за підтримки німецького фонду «Пам’ять, відповідальність та майбутнє» проводять 4 жовтня 2016 р. в Києві міжнародну науково-практичну конференцію «Геноцид ромів України в період Другої світової війни: вивчення, викладання, комеморація».

Докладніше

Програма конференції

 

 

 


Оголошується набір ромських студентів у делегацію для відвідання щорічної церемонії увічнення пам’яті жертв геноциду ромів (Польща, Краків-Аушвіц, 1-5 серпня 2016 р.)

Докладніше

 

 

 


8 квітня 2016 року о 14:00 – у Міжнародний день ромів – запрошуємо вас на урочистий захід, який буде проходити з ініціативи МБО Міжнародного ромського жіночого фонду "Чіріклі" та Дарницької районної у місті Києві державної адміністрації за адресою: вулиця Олександра Кошиця, 11, Київ (2-поверх)

Докладніше

 

 


Інститут ім. Тома Лантоша, Центр документації німецьких сінті та ромів та Міжнародна ромська молодіжна мережа «Терніпе» оголошують прийом заявок на участь у навчальному курсі «Голокост ромів: викладання про спротив та пам’ять», що відбудеться у Гайдельберзі (Німеччина) 16-22 березня 2016 року. Термін подачі заявок – до 10 лютого 2016 р.

Докладніше про конкурс
Зареєструватися онлайн

 


“Пам’ять про нацистський геноцид ромів: український та європейський виміри (до 70-річчя закінчення Другої світової війни, до Міжнародного дня пам’яті жертв геноциду ромів та 10-ї річниці його офіційного відзначення в Україні)”.

У неділю 2 серпня 2015 року з 12.00 до 15.00 у Національному музеї історії України (м. Київ, вул. Володимирська, 2, 3-й поверх) відбудеться відкриття виставки та презентації.

Докладніше

 

 


Прийом заявок на науковий семінар «Нові дослідження історії геноциду ромів у Центральній Європі» (Швеція, 14-15 грудня 2015 р). Крайня дата подачі заявок – 1 вересня 2015 р.

Інститут сучасної історії університету Сьодерторн  (Швеція) і проект «Геноцид ромів України, 1941-1944. Історія, пам’ять та репрезентації» оголошують прийом заявок на участь у науковому семінарі, який відбудеться 14-15 грудня 2015 р. в університеті Сьодерторн (Швеція).

Докладніше


Конкурс творчих робіт «Країна пам‘яті»

В рамках головування в Міжнародному альянсі пам’яті про Голокост (International Holocaust Remembrance Alliance, IHRA) Посольство Угорщини в Україні у партнерстві з Ромською програмною ініціативою Міжнародного Фонду «Відродження» та Інститутом візуальної історії та освіти Фонду Шоа запрошують ромську молодь, стипендіатів і випускників програми Ромського освітнього фонду та Міжнародного фонду «Відродження», до участі в семінарі з візуалізації та оповідання про увічнення пам‘яті жертв геноциду ромського народу та конкурсі творчих робіт «Країна пам‘яті».

Докладніше


Запрошуємо на презентацію книги:


Осталовська, Лідія. Акварелі / Переклав з польської Андрій Любка; редактор Олександр Бойченко. – Чернівці: Книги – ХХІ; Meridian Czernowitz, 2014. – 192 с.
22 квітня 2015 р. о 16.00 за підтримки Ромської програмної ініціативи Міжнародного фонду "Відродження" відбудеться презентація книги Лідії Осталовської «Акварелі», яку присвячено геноциду ромів під час Другої світової війни.
Заплановано зустріч з авторкою книги.
Презентація відбудеться у НаУКМА за адресою: Бібліотека Антоновичів, Синя читальна зала, вул. Сковороди, 2.
За детальнішою інформацією звертайтеся: Лілія Шутяк, прес-секретар MERIDIAN CZERNOWITZ. Тел. 097 66 57 047, shutiak@meridiancz.com

 


Запрошуємо на презентацію книги:


Осталовська, Лідія. Акварелі / Переклав з польської Андрій Любка; редактор Олександр Бойченко. – Чернівці: Книги – ХХІ; Meridian Czernowitz, 2014. – 192 с.
22 квітня 2015 р. о 18.30 за підтримки Ромської програмної ініціативи  Міжнародного фонду "Відродження" відбудеться презентація книги Лідії Осталовської «Акварелі», яку присвячено геноциду ромів під час Другої світової війни.
Заплановано зустріч з авторкою книги та дискусія.
Презентація відбудеться у Київському академічному музично-драматичному циганському театрі "Романс"  за адресою: Київ, проспект Перемоги, 38.
За детальнішою інформацією звертайтеся: Лілія Шутяк, прес-секретар MERIDIAN CZERNOWITZ. Тел. 097 66 57 047, shutiak@meridiancz.com

 


Програма стипендій Ромського освітнього фонду (REF SP) пропонує відкритий конкурс стипендій на основі академічних досягнень для студентів-ромів, що навчаються на освітньому рівні бакалавр, магістра або кандидата наук ступінь в навчальних закладах, які мають державну акредитацію в Албанії, Боснії і Герцеговини, Болгарії, Хорватії, Чехії, Угорщини, Косово, Македонії, Чорногорії, Молдові, Румунії, Росії, Сербії, Словаччині, Туреччині і Україні. Надання стипендій в Україні координує програма "Рома України" Міжнародного фонду "Відродження".

Докладніше

Інформаційні матеріали про програму стипендій "Право та гуманітарні дисципліни": 1,  2,  3

 


Програма інтенсивного вивчення англійської мови для ромів 

Центральный Европейский университет (Central European University), Офис инициатив для ромов Фондов Открытого Общества (Open Society Foundations Roma Initiatives) и Ромский образовательный фонд (Roma Education Fund) рады объявить об открытии конкурса мест на 2014/2015 учебный год для прохождения 8.5-месячного интенсивного курса по английскому языку для молодых ромов, выпускников ВУЗов с низким уровнем английского языка.

Докладніше

 


Прийом заявок на участь у міжнародному семінарі «Нові дослідження про ромів та Голокост» у Меморіальному музеї Голокосту США (Вашингтон).

Крайня дата прийому заявок – 25 квітня 2014 р.

Докладніше


До 70-річчя пам’яті жертв геноциду ромського народу – дискусії й кіно на ромську тематику на Docudays UA

22 березня, о 17.00, у Білій залі – спеціальна подія, показ фільму «Народ незліченний» (Канада).

23 березня, о 19.00, у Синій залі – в рамках програми «DOC/Україна» фестивалю – показ фільму «Табір» («Лолі калі шуба», Україна).

Київ, Будинок кіно (вул. Саксаганського, 6)

Докладніше