Інформація про проект

 

Упродовж кількох років Український центр вивчення історії Голокосту спрямовує зусилля на вивчення та викладання історії різних груп жертв национал-соціалістичного режиму та порівняння їх доль в роки Другої світової війни і в повоєнний час. Проти ромів (циган) Третій райх також проводив політику переслідувань та «викоренення» з суспільства, яка довгий час залишалася невивченою й витісненою на узбіччя академічних досліджень та суспільної пам’яті. Особливо це стосується трагічного становища ромських громад на теренах окупованого у 1941-1944 рр. СРСР, зокрема України.

З 2013 р. Український центр вивчення історії Голокосту за підтримки німецького фонду «Пам’ять, відповідальність та майбутнє» розпочав трирічний дослідницький та освітній проект «Геноцид ромів (циган) в добу окупації України (1941-1944): дослідження, викладання, увічнення пам’яті». Науково-дослідна мета проекту полягала у сприянні пошуку та уведенню у науковий обіг документальних джерел, фіксації усноісторичних свідчень з проблематики долі ромів на теренах окупованої під час Другої світової війни України, стимулюванні дослідження цього напряму вітчизняними істориками. Освітньо-педагогічна складова проекту передбачала співпрацю науковців з викладачами навчальних закладів, залучення учнів до пошукової роботи, запис спогадів очевидців геноциду ромів, уточнення місць масової загибелі ромів під час Другої світової війни та їхнього сучасного стану, розробку вчителями методичних матеріалів для викладання даної теми та підготовку учнями шкільних дослідних робіт для представлення на щорічному конкурсі «Історія і уроки Голокосту».

Український центр вивчення історії Голокосту відкрив новий вебсайт з метою активізувати спілкування усіх, хто долучиться до вивчення цієї проблематики, та створити онлайн-ресурс, який допоможе знайти і використати під час роботи довідкові матеріали або сучасну літературу за темою. На цій сторінці відвідувачам пропонуються відомості про новини проекту; бібліографію та повнотекстові публікації вітчизняних та  зарубіжних науковців з питань ромської історії та геноциду ромів; методичні розробки стосовно проведення пошукової робити, шляхів пошуку очевидців та правил фіксації усноісторичних свідчень, допоміжні матеріали для підготовки та написання шкільних дослідних робіт; а також форум з обміну думками про стан та подальший розвиток проекту.

У 2018-2019 рр. проект було відновлено під назвою «“Зневажений геноцид”. Доля ромів у зоні німецької окупації України під час Другої світової війни». Проект передбачав міжнародну співпрацю німецьких та українських неурядових установ. З боку Німеччини його виконує організація Das Bildungswerk für Friedensarbeit e.V., представники якої у попередні роки вже визначилися роботою у темі історії геноциду ромів, створивши пересувну виставку про долю ромів у Трансністрії – зоні румунської окупації України під час Другої світової війни (див. розділ «Пам’ятай, аби протистояти» нашого вебсайту). З українського боку це Український центр вивчення історії Голокосту.

Див. трейлер проекту, зокрема його 2-го етапу (німецькою, з субтитрами українською)                         

Див. трейлер проекту, зокрема його 2-го етапу (німецькою, з субтитрами українською)                                                                                                                                                                                 

Проект складався з кількох етапів:

(1) Пошук та відеоінтерв’ювання літніх ромів, яким пощастило пережити переслідування та вбивства, а також неромських свідків цих подій, так само як і сучасних місцевих ромських та неромських громадських активістів, які нині сприяють збереженню пам’яті про трагічну долю ромського населення. Цей етап було виконано навесні 2018 року, записано приблизно 50 відеосвідчень від інформантів з Київської, Житомирської, Волинської, Черкаської, Чернігівської, Сумської, Полтавської, Херсонської та Харківської областей (див. розділ "Нотатки з етапу збору свідчень" даного вебсайту);

(2) Освітня поїздка для української та німецької молоді – істориків, журналістів, правозахисників – по різних регіонах України з метою відвідати місця подій та ознайомитися зі станом збереження пам’яті про геноцид ромів у сучасній Україні. Ця подорож відбулася у вересні 2018 року (див. розділ "Нотатки з другого етапу проекту – освітньої подорожі" даного вебсайту);

(3) Створення пересувної виставки «Зневажений геноцид», що показує історичні передумови, перебіг та наслідки геноциду ромів на теренах окупованої України, долі окремих людей та рівень репрезентації пам’яті про це явище в сучасному українському меморіальному просторі. Відкриття виставки та її експонування відбулися наприкінці 2019 року у Києві та музеях кількох обласних центрів України. До кожного відкриття виставки передбачено проведення семінарів для вчителів історії та суспільних дисциплін, упродовж яких викладачі отримають методичні інструменти по роботі учнів з виставкою (див. розділ "Третій етап проекту – виставки та семінари для викладачів" даного вебсайту. Важливою складовою цього етапу було залучення до відкриття виставок та освітніх семінарів представників другого покоління ромів, які пережили переслідування – носіїв родинної пам’яті про трагічні події минулого.  

Спонсорами проекту є:

Німецький фонд «Пам’ять. Відповідальність. Майбутнє» (Stiftung "Erinnerung, Verantwortung und Zukunft")

Фонд Рози Люксембург в Україні (Landesbüro der Rosa Luxemburg Stiftung für die Ukraine)

Освітня подорож влітку 2018 р. відбулася також за підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини (Auswärtiges Amt)

Матеріали, запити та пропозиції прохання надсилати координаторам проекту за адресою holocaust_studies[at]ukr.net

 

координатори проекту

Франк Брендле, Геріт Ціглер (Frank Brendle, Gerit Ziegler​, Das Bildungswerk für Friedensarbeit e.V.)

Михайло Тяглий, Тетяна Сторожко

(Український центр вивчення історії Голокосту)