Викладання геноциду ромів і сінті – уроки минулого задля протистояння дискримінації та досягнення рівності у сьогоденні (Стокгольм, Швеція, 23 квітня 2015 р.).

Заходи, що їх вживають у країнах ОБСЄ для викладання геноциду ромів і сінті, були в центрі уваги у Стокгольмі на семінарі, проведеному Бюро ОБСЄ з демократичних інститутів і прав людини (БДІПЛ) спільно з Форумом «Жива історія» (Стокгольм) та офісом омбудсмена Швеції 23 квітня 2015 р.

У міжнародному семінарі під назвою «Викладання геноциду ромів і сінті – уроки минулого задля протистояння дискримінації та досягнення рівності у сьогоденні» взяли участь понад 60 представників громадянського суспільства та органів державної влади по всьому регіону ОБСЄ, щоб обговорити, як дослідження, викладання та визнання геноциду ромів і сінті може сприяти толерантності і недискримінації у різних сегментах сьогоденного суспільства. Учасники наголошували, зокрема, на необхідності більш активної співпраці з державними органами, у тому числі зі співробітниками правоохоронних органів та органів соціального захисту, у справі подолання дискримінаційних практик.

Представники контактного офісу БДІПЛ з питань становища ромів і сінті також представили відомості, зібрані для видання звіту про визнання і комеморацію геноциду в регіоні ОБСЄ, який буде опублікований пізніше цього року і у якому також будуть висвітлені прогалини у справі викладання і пам'яті про геноцид.

«У повоєнних суспільствах страждання ромів і сінті в період Голокосту здебільшого ігноруються, у той час як дискримінаційні практики щодо них тривають», – відзначила Міріям Кароли, старший радник ОБСЄ з питань ромів і сінті. «Ми повинні звернутися до питання про те, як державні органи та громадські установи поводяться з минулим, і сприяти примиренню, щоб принести правосуддя для жертв і наступних поколінь».

Учасники семінару також підкреслили важливість освітніх заходів про геноцид у формальних і неформальних контекстах, щоб підвищити обізнаність суспільства про обставини, які можуть призвести до злочинів на ґрунті ненависті, насильства і геноциду.

«Треба осягнути наявність зв'язку між навчанням про історію ромів і сінті та вирішенням їхніх сучасних проблем», – наголосила омбудсман Швеції Агнета Броберґ. «Важливо підвищити історичну свідомість, зокрема, представників органів влади і політиків, що є ключовим фактором до змін».

Інґрід Ломфорс, керівник Форуму «Жива історія», відзначила: «У суспільстві можна побачити жахливі ознаки загрозливих ставлень до ромів та сінті. Настав час для боротьби з будь-яким видом расизму через освіту».

 

Інформація з офіційного вебсайту ОБСЄ/БДІПЛ

http://www.osce.org/odihr/152916

Фото: Karl Gabor

На фото: Виступ Лали Вайсс, представниці Національної спілки ромів і сінті Нідерландів.

Завантажити програму конференції