Звіт про міжнародну науково-практичну конференцію «Геноцид ромів України в період Другої світової війни: вивчення, викладання, комеморація» (4 жовтня 2016 р., Київ)

 

Конференція відбулася з нагоди 75-ої річниці трагедії Бабиного Яру і стала результатом співпраці урядових органів, державних академічних установ, громадських інституцій та міжнародних організацій у справі гідного вшанування пам’яті жертв ромів, які загинули під час нацистської окупації.

До участі організатори запросили всіх, кого цікавить доля етнічних груп України в роки Другої світової війни, проблеми колективної історичної пам’яті, історії геноциду. Основними доповідачами стали громадські діячі, ромські активісти, науковці з України, Молдови, Польщі, Нідерландів. Конференція складалася з трьох послідовних сесій, зважаючи на розгляд історії геноциду ромів у трьох вимірах: історико-дослідницькому, просвітницькому та з позиції пам’яті про трагедію. 

Важливим меседжем зустрічі стало твердження, що роми під час окупації України нацистами зазнавали винищення або гинули під час жорстоких, несумісних із життям умов. Однак історія геноциду цієї меншини протягом десятиліть залишалася забутою. Власне, один із учасників так і назвав конференцію: акт історичної справедливості.

Михайло Тяглий, науковий співробітник Українського центру вивчення історії Голокосту, присвятив головну промову конференції стану вивченості переслідувань і вбивств ромів України під час Другої світової війни, а також аналізу як цього історичного явища, так і багатьох пов’язаних з ним аспектів сьогодення.

Наталія Зіневич, кандидатка історичних наук, старша наукова співробітниця Інституту української археографії та джерелознавства ім. М.С. Грушевського НАН України виголосила промову «Нацистський геноцид ромів у спогадах ромських жінок України: джерелознавчий потенціал усних наративів». Вона, зокрема, розповіла про проект «Люди, які пережили Шоа» – саме в його рамках було зібрано 408 свідчень ромів, серед яких – 135 інтерв’ю, записаних в різних регіонах України. Наразі це найбільший масив джерел такого роду.

Від кандидатки історичних наук з Одещини Ірини Моторної учасники почули про депортацію румунських ромів у 1942–1944 роках до Трансністрії –  «історичної примари», яка стала для багатьох ромів місцем смерті від голоду, холоду та інфекційних хвороб.

Ромський культурний діяч та мовознавець Валерій Сухомлінов розповів про історію створення колись першого в Україні меморіалу на вшанування жертв нацистського геноциду ромів «Ромський віз» (який нарешті було встановлено у Бабиному Ярі 23 вересня 2016 р.). На підставі історичних документів було вперше відтворено хронологію втілення ідеї створення пам’ятника у 1990-х роках ромським товариством «Романіпе», представлені фото із родинного архіву, де задокументовано історію монумента.

Варто відзначити і участь ромської молоді в конференції. Так, Альона Казанська, студентка, громадська активістка, координаторка молодіжного напрямку чернігівської ГО «Романо дром», зазначила, що історична пам’ять як напрям діяльності все більше набуває популярності і значимості серед молодих ромських активістів. Налагодити контакт між істориками, дослідниками та ромськими громадами, нести своє бачення висвітлення геноциду ромів серед сучасної молоді, досліджувати історію родин – ось що зокрема може запропонувати молоде покоління, аби допомогти винирнути трагічним історіям сімей з глибин забуття.

Представниця оргкомітету конференції, директорка Ромської програмної ініціативи  Міжнародного фонду «Відродження» Ольга Жмурко познайомила з ініціативами фонду з підтримки заходів з увічнення пам’яті жертв геноциду ромів. Вона підкреслила, що вшанування історичної пам'яті є основою для гуманізації суспільства, переосмислення себе і свого майбутнього для ромського етносу й української держави. Продовжилася конференція круглим столом і розглядом та ухваленням проекту резолюції. Його планують направити до Верховної Ради та Кабінету міністрів України. Заплановано видання збірки матеріалів конференції.

Окрім конференції, в Музеї історії України у Другій світовій війні, де відбувалася ця зустріч, було представлено виставку до 75-ї річниці трагедії Бабиного Яру «Смертельний шлях», на якій музейними засобами висвітлено геноцид ромів. Експозиція демонструє колосальні масштаби нацистського геноциду, спрямованого проти євреїв та ромів Європи, зокрема й України.

Документальна частина розкриває антисемітську доктрину нацизму та механізми підготовки до широкомасштабних акцій у Бабиному Яру, їхній перебіг і спроби приховати сліди злодіянь. Документальні розділи доповнюються художньо-образними композиціями «Коли руйнується світ» та «Розстріляний звук».

 

За матеріалами веб-порталу http://legalspace.org/

та Українського центру вивчення історії Голокосту

 

Фото 1. Відкриття конференції. Виступ голови Українського інституту національної пам’яті к.і.н. В. В’ятровича.

Фото 2. Сесія «Німецька та румунська політика щодо ромів: історико-дослідницькі аспекти. Джерельна база». Виступ к.і.н. Н. Зіневич.

Фото 3. Робочий момент сесії «Геноцид ромів України в освітньому просторі: формальні та неформальні освітні практики та їхня ефективність». Виступ модератора сесії М. Тяглого.

Завантажити Резолюцію конференції